Informatička Akademija
Sve o informatičkoj Akademiji
Pročitaj više
O Fondaciji
Sve o Fondaciji "Zajednički put" iz Prijedora
Pročitaj više
Škola stranih jezika
Sve o Školi stranih jezika
Pročitaj više
Zaštitna radionica
Sve o Zaštitnoj radionici Prijedor
Pročitaj više
Semira Hoffmann
Semira Hoffmann - Osnivač i donator Fondacije
Pročitaj više
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Informatička Akademija
  • O Fondaciji
  • Škola stranih jezika
  • Zaštitna radionica
  • Semira Hoffmann

Otvaren je poziv za slanje aplikacija za dobijanje Chevening stipendije za jednogodišnje master studije na nekom od univerziteta u Velikoj Britaniji koji će trajati do 6. novembra 2018. godine u 12h. Stipendija obuhvata školarinu na nekom od univerziteta u Velikoj Britaniji, mesečni džeparac, putne troškove dolaska i odlaska iz UK-a, troškove jednog apliciranja za vizu kao i putne troškove radi pohađanja Chevening događaja u Britaniji. Pripremite svoju aplikaciju i pročitajte preporuke mentora koje se tiču apliciranja kako biste uspešno aplicirali na ovogodišnjem konkursu.

Timeline: od zatvaranja konkursa potrebno je otprilike osam meseci kako biste saznali da li ste stipendiju dobili. Komisija odmah proverava eligibility criteria, dok se u januaru kandidati koji su prošli prvi krug pozivaju na intervjue od strane ambasade u njihovoj zemlji. Do 1. marta će od vas biti traženo da dostavite diplomu osnovnih studija i preporuke, a period od marta do maja je rezervisan za obavljanje intervjua. Početkom juna ćete biti obavešteni da li ste stipendiju dobili, a do 11. jula možete dostaviti svoje ponude od univerziteta na koji ste aplicirali kao i sertifikat poznavanja jezika. U septembru/oktobru 2019. započitenjete svoje Master studije kao stipendista Chevening stipendije. Srećno!

Savet 1: PREDSTAVITE SEBE KAO LIDERA

Chevening je program stipendija za internacionalne studente koji žele da pohađaju jednogodišnji master program na bilo kom univerzitetu u Velikoj Britaniji iz bilo koje oblasti. Ali ne svih internacionalnih studenata! Već na početnoj stranici sajta stoji rečenica da Chevening nudi priliku budućim liderima i nosiocima promena u svojoj zemlji da razviju svoje profesionalne i akademske sposobnosti, kao i da razviju razgranatu mrežu poznanstava (networking) u UK i na taj način, sutra, (kada završe studije i vrate se u svoju zemlju), grade dugoročne pozitivine odnose sa Velikom Britanijom. Dakle, sve što treba da uradite jeste da sebe prikažete u takvom svetlu da komisija u Vama vidi potencijal za budućeg lidera.

Kako da to uradite?

Kroz CV i motivaciono pismo. Jasno i nedovosmisleno u CV-ju istaknite svoje vannastavne aktivnosti (debatni klub, studentske organizacije, konferencije, letnje škole, tribine, članstva u udruženjima), volonterske aktivnosti (Crveni krst, pomoć bolesnima, siromašnima ili starima), eseje i seminarske koje ste pisali, projekte na kojima ste radili, istraživanja koje ste radili, ili u kojima ste učestvovali. Drugo, izaberite jednu do dve ovakve aktivnosti i njih dodatno istaknite u motivacionom pismu (nakon svojih akademskih dostignuća), i objasnite šta se tu radili, šta ste naučili, kako Vas je to obogatilo i kako ćete moći to da iskoristite na studijama u UK. Treće, kroz celo pismo treba da se provlači to koliko ste Vi veliki potencijal za velika dela koja ćete činiti u svojoj zemlji. Dakle, skromnost ovde nije vrlina. Budite odlučni, samouvereni i, što je najvažnije, sve to potkrepite argumentima. I bonus savet: Obavezno se mora kroz pismo provlačiti na ključnim mestima činjenica da su master studije u UK od krucijalnog značaja za ostvarivanje svih Vaših profesionalnih zamisli i ciljeva.

Savet 2: NEKA DRUGI POTKREPE VAŠE TVRDNJE

Nije dovoljno da samo Vi sebe vidite kao budućeg lidera i nosioca promena. Neophodno je da Vas i drugi vide tim očima! I to ne bilo ko. Važno je da to budu respektabilni članovi društva, osobe sa integritetom i visokim nivoom profesionalne i akademske etike. Pitate se ko bi to mogao biti? Univerzitetski profesori bi trebalo da budu broj jedan na ovoj Vašoj listi. Zatim uticajni ljudi u svetu politike, biznisa ili kulutre, nezavisni intelektualci i umetnici.

Kako da to uradite?

Kroz preporuke. Preporuke su važan deo svake aplikacije, a za Chevening naročito, jer zaokružuju Vašu priču i profil, potkrepljujući dodatno sve što ste o sebi rekli i istakli kroz CV i motivaciono pismo. Koga da izaberete da Vam da preporuku? Ovde morate odabrati vrlo pažljivo. Najbolje je da jednu preporuku uzmete od profesora sa fakulteta kod koga ste dobili visoku ocenu, ili ko ima osobine opisane gore, a da je upoznat sa Vašim akademskim radom i potencijalima. Još bolje ako je ta ista osoba upoznata i sa Vašim vannastavnim aktivnostima, pa može da dodatno potvrdi Vaše sposobnosti i van akademskog sveta. Drugu preporuku uzmite od nekoga sa kim ste radili profesionalno. Bilo da ste zvanično bili zaposleni ili samo volontirali ili stažirali, bitno je da to bude osoba koja Vam je bila nadređena i pratila Vaš rad, pa je relevantna da o tome i piše. Ko god da bude, ta osoba mora dodatno naglasiti Vaše liderske sposobnosti i potencijale!

OBRATITE PAŽNJU – od ove godine potrebno je na početku apliciranja dostaviti samo kontakte osoba koje će Vam dati preporuku. Ukoliko ste ušli u uži krug izbora za stipendiju, logovaćete se u Vašu aplikaciju i putem nje ćete od kontakata koje ste naveli tražiti da za Vas dostave preporuku. Osobe koje Vam daju preporuku imaju rok do 25. februara da svoje preporuke na engleskom jeziku upload-uju u sistem u pdf formatu ne većem od 5 MB. Ukoliko se ovaj termin probije, nažalost, bivate direktno diskvalifikovani. Zato osobe koje će Vam pisati preporuke birajte pažljivo!

Savet 3: DVE GODINE RADNOG ISKUSTVA

Ovo je drugi važan kriterijum za apliciranje za Chevening stipendiju. Oni koji ispunjavaju ovaj uslov, nemaju razloga da brinu. Ali šta je sa onima koji su npr. tek svršeni studenti i nisu imali nikakav posao? Da lažete ne možete i ne smete! Selekciona komisija će sve proveriti. Dobra vest je da se radno isustvo može tumačiti vrlo široko. To praktično znači da u radno iskustvo spadaju svi neplaćeni angažmani, aktivnosti, stažiranja, prakse, volontiranja, rad na projektima, istraživanjima i slično. Ako ste bili aktivan student koji nije samo gledao u knjigu, onda se to već isplatilo!

Kako da to uradite?

Jednostavno u CV-ju odeljak “radno iskustvo” nemojte nikako ostaviti prazan, već ga popunite svim aktivnostima koje ste imali u vidu svega gore navedenog (ovaj savet se nadovezuje na Savet 1). Obavezno stavite i datume od kada do kada ste bili angažovani, na kojoj poziciji i dajte kratak opis svojih aktivnosti i zaduženja. Sve to dodatno naglasite u motivacionom pismu rečenicom tipa: “Pored toga što sam imao/la odlične akademske rezultate, uvek sam težio/la da se usavršim i na profesionalnom planu i steknem praktične veštine….”, i još jednom objasnite šta ste radili. I treće, zatražite preporuku od nekog ko Vam je bio nadređen tokom ovih aktivnosti kako bi ispunili uslove iz Saveta br. 2. Sve mora biti povezano.

Savet 4: OSTVARITE ŠTO BOLJI REZULTAT NA TESTU JEZIKA

Treći važan kriterijum jeste znanje engleskog jezika čiji sertifikat morate dostaviti do 11. jula 2019. Vaše znanje engleskog dokumentujete jednim od sledećih 5 testova: Academic IELTS, Pearson PTE Academic, TOEFL iBT, C1 Advanced ( bivši Cambridge CEA), Trinity ISE II (B2). Uslov je da test niste polagali pre 1. oktobra 2017. godine. Ukoliko još uvek nemate sertifikat da ste položili jedan od ovih testova, ipak možete aplicirati, ali je potrebno da dostavite dokaz da ste rezervisali termin za polaganje. Sve detalje o IELTS i TOEFL sertifikatima engleskog jezika možete pročitati u našem tekstu: Priznati sertifikati engleskog jezika za studije u inostranstvu – IELTS i TOEFL 

Kako da to uradite?

Priprema je majka uspeha. Dakle, potražite na internetu uputstva i vežbe za spremanje nekog od 5 ponuđenih testova, upišite se na pripremni kurs za polaganje testova jezika i obavezno rezervišite termin za polaganje. Često se desi da bude velika navala, te da Vaš idealan termin bude popunjen pre nego što stignete da rezervišete. Koji su minimalni rezultati koji se traže na testovima jezika od strane Chevening-a? Academic IELTS min. 6,5 (min. 5,5 na svakom delu), Pearson PTE Academic min. 58 (min. 42 na svakom delu), TOEFL iBT min. 79, Cambridge English: Advanced (CEA) min. 176 (min. 162 na svakom delu), Trinity ISE II (B2) (min. 2, 15, 8, 14 na delovima). Ali, vrlo vrlo važan savet je da obratite pažnju na uslove o bodovima na testovima engleskog jezika koje traži sam Univerzitet na koji se prijavljujete! Ništa Vam neće vredeti da dobijete stipendiju, a da niste upisani na fakultet. Dakle, proverite dobro i vežbajte tako da budete sigurni da ćete ostvariti potreban rezultat. I bonus savet: Kada se komisija lomi u selekciji između dva kandidata, rezultat na testu jezika ima vrlo važnu ulogu.

Savet 5: PRIPREMITE SE DA ZABLISTATE NA INTERVJUU

U periodu od 4. marta do 1. maja odvijaju se intervjui sa kandidatima koji su prošli u drugi krug. Intervjui se rade u Ambasadi Velike Britanije u Vašoj zemlji i predstavljaju pravu priliku da zasenite ostale kandidate i oduševite selekcionu komisiju.

Kako da to uradite? 

Priprema je majka uspeha 2.0. Pripremite se za bilo koje pitanje koje može da Vam bude postavljeno na osnovu dokumentacije koju ste poslali. Sve što ste napisali u CV-ju, motivacionom, ili što piše u preporukama može biti predmet razgovora sa komisijom. Zato, ako ste neki deo svoje biografije i malo “ulepšali” budite spremni da imate odgovor na svako pitanje. Pitanja će naročito ići u pravcu toga šta ste tokom svojih aktivnosti naučili, kako Vam je to pomoglo, kako je to uticalo na Vaš put i Vašu ličnost i sl. Poseban krug pitanja biće posvećen upravo Vašim liderskim potencijalima (vraćamo se na Savet br. 1 i 2). Objasnite kako će studije u UK uticati na to da Vi zaista i postanete lider u svojoj zemlji kad se vratite (ovde se ne misli isključivo na politkiku), već najviše kako će Vam studije u UK pomoći da postanete lider u svojoj oblasti i da zaista donesete pozitivne promene u svojoj sferi (naučno otkriće, istraživanje i sl.). Obavezno naglasite da je Vaša želja da se vratite u svoju zemlju nakon studija, jer u njoj vidite veliki potencijal. Nikako ne želite da se trajno iseljavate! Nikako! Naročito naglasite npr. tradicionalne veze UK i Srbije u raznim oblastima i kako želite da to dalje razvijate i ojačate svojim skromnim doprinosom.

Rezultati će biti objavljeni početkom juna 2020. godine i tada ćete znati da li ste dobitnik Chevening stipendije. Ukoliko budete pratili savete naših mentora, sigurni smo da ćete u tome i uspeti!

Korisne linkove možete pronaći u nastavku:

http://www.chevening.org/serbia

http://www.chevening.org/montenegro

http://www.chevening.org/bosnia-and-herzegovina

Srećno!

Vaš Via Academica mentorski tim

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Za više informacija o Chevening stipendiji možete nas kontaktirati putem formulara ispod!

Preuzeto sa Via Academica